Oletame, et teil on väikeettevõtte viimase projektiga tekkinud võlgnevused maksuametile ja teistele väikeettevõtetele. Nüüd tuleb võtta vastutus ja asuda kohe võlausaldajatega läbi rääkima, kirjutab kohtutäitur Mati Kadak.
- Kohtutäituri büroo Foto: Erik Prozes
Esimene ja kõige olulisem on enda äritegevuseks õige partneri valimine. Enne uue partneriga koostöö alustamist tuleb alati teha taustauuring. Minu kogemus ütleb, et see tegevus on alati vajalik ja ennast ei tohi lasta eksitada näiteks parteri kuulsast nimest või muidu ausast ja auväärsest mainest. Tuntus ei garanteeri kuidagi head juhtimisoskust või ärivaistu.
Kust vaadata
Esimese allikana soovitan kasutada maksu- ja tolliameti veebilehte. Kui potentsiaalne partner on jäänud võlgu riigile, siis on asjaolud päris karmid. Maksuametil on teist palju suuremad võimalused enda võlgnevusi kätte saada. Maksuamet on laenu võtmiseks päris kallis koht.
Teine koht on Ametlikud Teadaanded. Kas sealt joonistub välja eelnev tegevus ja tekib arusaam, kas selle ettevõttega on mõistlik rahaasju ajada.
Kolmas ametlik kanal on äriregister. Kindlasti tuleb kontrollida, kes kuuluvad ettevõtte juhatusse ja kellel on üldse õigus tehinguid teha. Need kolm kanalit on kõigile tasuta kättesaadavad ja nende mitte kasutamine iga uue parteri ja iga suurema tehingu puhul on vältimatult vajalik.
Kui teie uus partner läbib taustakontrolli, siis ei ole ohud kahjuks veel möödunud. Suurte tehingute puhul soovitan kasutada panga faktooringut või juhatuse liikme käendust. Käendus ei ole formaalne paber, vaid see võib pöörduda rahaliseks kohtuseks teie endi vastu. Iga käendus tuleb alati põhjalikult läbi kaaluda. Ettevõtjatele soovitan seda siiski riskide maandamiseks, on suur vahe kui teile jääb võlgu väike anonüümne osaühing või konkreetne isik.
Kui teile on siiski võlgu jäädud, soovitan kohe pöörduda kohus.ee veebilehele ja anda kiirmaksukäsk. Abi maksekäsu koostamiseks leiab leheküljelt juristaitab.ee. Põhimõtteliselt saab kiirmaksekäsu koostada kohe, kui on olemas tõend võlgnevuse kohta. Võlgnikul on võimalus võlg tasuda või hakata protsessima. Kogemusele tuginedes julgen väita, et igatahes on see efektiivsem viis kui pöörduda kohe inkassosse.
Olenemata sellest, kas teile jäädi võlgu või olete ise võlgu, tuleb kohe reageerida. Võlad ei ole nagu halb ilm, mis ise möödub. Võlgadega tuleb kiiresti tegelda.
Alusta läbirääkimisi kohe
Kui olete ise võlgu jäänud, siis sõltub kõik konkreetsest olukorrast, kuid alati on hea mõte enne asja ametliku käiku asuda ise läbi rääkima. Jäädes võlgu maksuametile saab paluda maksete ajatamist. Minu kogemust mööda on maksuamet valmis alati võlgniku vähemalt ära kuulama ja ajatamise puhul võivad vähendada enda aastas 22% intressi poole peale. Maksuametile võlgu jäädes on päevane intress 0,07%.
Läbi rääkima tuleb asuda ka teiste ettevõtetega, kellele on võlgu jäädud. Ettevõtjad teavad, et kõik projektid alati ei õnnestu ja aeg-ajalt tuleb mõned asjad ka lihtsalt õppetunnina kinni maksta. Soovitan pakkuda võlausaldajale võla tagasimaksmist osadena, mis laseks ettevõtte tegevust sealjuures jätkata. Kui teete võlausaldajale ettepaneku maksta tagasi ainult osa võlast, siis ei tohi see ettepanek parterit solvata. Ettevõtte ja ärikliima jaoks on kasulikum saada tagasi/kätte vähemalt osa summast ning mitte kõike kaotada.
Võtke vastutus ja tegutsege kohe. Mitte see ei tee teist head ja edukat ettevõtjat, et te kunagi raskustesse ei sattu, vaid viis, kuidas te keerulisi olukordi lahendate.
Seotud lood
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.